Światowy Dzień Walki z Rakiem - 04.02.2022r.

                   

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM – 04.02.2022r.

Dzień ten został ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu i  ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Obchodzone w dniu dzisiejszym święto jest świetną okazją do przypomnienia, jak ważna jest profilaktyka. Zdaniem ekspertów, blisko 70% nowotworów złośliwych jest wynikiem działania szkodliwych czynników związanych ze stylem życia.

Zasady, których należy przestrzegać, zostały opracowane dzięki wieloletnim badaniom naukowym i opublikowane pod tytułem „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Na podstawie dwunastu zaleceń Kodeksu stworzono polską publikację „12 sposobów na zdrowie”. Zawierają one następujące porady, pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka zachorowania na raka:

  1. Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci. 

2.  Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. 

3.  Utrzymuj prawidłową masę ciała

4.  Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco. 

5.  Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia. 

6.  Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.

7.  Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

8.  Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. 

9.  Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. 

10.Zdrowie kobiet: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory – jeśli możesz karm piersią.

11.Zadbaj o to, aby Twoje dziecko zostało zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – WZWB (dotyczy noworodków), wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt). 

12.Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (kobiety i mężczyźni), raka piersi (kobiety), raka szyjki macicy (kobiety). 

Więcej informacji dotyczących zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem znajduje się w broszurze „12 sposobów na zdrowie”, dostępnej na stronie internetowej: http://www.12sposobownazdrowie.pl/12_sposobow.pdf

Jednocześnie zachęcamy do wykonywania badań profilaktycznych na terenie naszego szpitala, w swojej ofercie posiadamy szeroki wachlarz badan specjalistycznych. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie raka jest szansą na całkowite wyleczenie.


Poprzednia aktualność

Punkt wymazowy przy ul. Mościckiego 3

Następna aktualność

Konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie wykonywania badań laboratoryjnych