14.11.2022r. - Światowy Dzień Cukrzycy

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, co może być wynikiem defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Jest ona obecnie dość często diagnozowaną chorobą, a zagrożenie jakim jest jej występowanie niestety nie maleje.

Wyróżniamy kilka typów cukrzycy : cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, cukrzyce ciążową oraz cukrzycę typu LADA i MODY

Głównym celem Światowego Dnia Cukrzycy jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.

Najczęstsze objawy cukrzycy to m.in.:

* wzmożone pragnienie

*  suchość w ustach,

* ciągłe uczucie głodu,

* zmęczenie i senność,

* powolne gojenie się ran,

* suchość skóry i uczucie jej zgrubienia, ,

*  drętwienie i mrowienie kończyn,

*  problemy z potencją u mężczyzn,

*  nieregularne miesiączkowanie u kobiet.

Profilaktyka  cukrzycy

- regularna kontrola poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia,

- redukcja masy ciała,

- regularna aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości,

- odpowiednia dieta, tj. produkty bogate w błonnik o odpowiednim indeksie gimnicznym,

- czytanie etykiet w poszukiwaniu ukrytego cukru, który kryje się w produktach przetworzonych,

W przypadku występowania jakichkolwiek objawów należy zgłosić się do lekarza celem wykonania niezbędnych badań. W naszym szpitalu posiadamy Poradnię Diabetologiczną, gdzie mogą Państwo uzyskać pomoc. Poradnia działa od poniedziałku do czwartku, zapisów można dokonać pod numerem 44 725 71 30 lub osobiście w rejestracji poradni specjalistycznych (poziom -1).

Na naszej stronie znajdą Państwo również diety, które zdecydowanie sprzyjają w walce z cukrzycą: https://szpitalwtomaszowie.pl/dietetyk-5532

MOVEMBER- Listopad miesiącem walki z męskim rakiem

Symbol Nowoczesnej Opieki Medycznej 2022r.